From Wikipedia, the free encyclopedia
The Maryland gubernatorial election of 2018 was held on November 6, 2018.[1] [2] [3]
The County elected offices include: County Council, State's Attorney, Sheriff, Clerk of the Circuit Court, Judge of the Orphans' Court, Register of Wills, and Board of Education. Please also see Maryland County Executive Election, 2018 .
Allegany County [ edit ]
County Commissioner [ edit ]
Brodie, Creade Jr.
Caporale, Dave
Leptic, Michael
Powell, Darrell Lee
Shade, Jake
Wollett, Steve
State's Attorney [ edit ]
Clerk of the Circuit Court [ edit ]
Register of Wills [ edit ]
Goad, David A.
Pirolozzi, Mary Beth
Judge of the Orphans' Court [ edit ]
Crossland, Edward C.
Feldstein, Al
May, Donna F.
Sheriff [ edit ]
Board of education [ edit ]
Bohn, David A.
Farrell, Bob
Foote, Wayne T.
Frank, Debra
Hadley, Nicholas T.
Jackson, Carmen B.
Kasecamp, Terry Lynn
Robertson, Jim "Snake"
Anne Arundel County [ edit ]
County Council [ edit ]
District 1 [ edit ]
Burns, Kimberly McCoy (R)
Lacey, Sarah (D)
District 2 [ edit ]
Gardner, Tom (R)
Pickard, Allison (D)
District 3 [ edit ]
Ritchie, Debbie
Volke, Nathan
District 4 [ edit ]
Pruski, Andrew C.
Snow, Torrey J.
District 5 [ edit ]
Fiedler, Amanda
Myers, Dawn Gough
District 6 [ edit ]
Brannigan Rodvien, Lisa
Christman, Michael
District 7 [ edit ]
Haire, Jessica
Kitchin, James
State's Attorney [ edit ]
Adams, Wes
Leitess, Anne Colt
Clerk of the Circuit Court [ edit ]
Arnold, Doug
Poyer, Scott
Register of Wills [ edit ]
Janosky, Joseph J.
Parker, Lauren M.
Judge of the Orphans' Court [ edit ]
Carr-York, Maureen
Gipson, Vickie
Jacobsen, Torrey Jr.
Phelps, Nancy
Rzepkowski, Alan
Sheriff [ edit ]
Fredericks, Jim
Williams, James
Board of education [ edit ]
District 1 [ edit ]
Antwine, Candace C.W.
Starr, David P.
District 4 [ edit ]
Ellis, Melissa
Hummer, Julie K.
District 5 [ edit ]
Gilleland, Terry R. Jr.
Schallheim, Dana
District 7 [ edit ]
Corkadel, Michelle
Hicks, Laticia
Baltimore City [ edit ]
State's Attorney [ edit ]
Clerk of the Circuit Court [ edit ]
Register of Wills [ edit ]
Judge of the Orphans' Court [ edit ]
Bernstein, Charles "Chuck"
Garrett, Lewyn Scott
Loewenthal, Michele E.
Sheriff [ edit ]
Anderson, John W.
Wiggins, David Anthony
Baltimore County [ edit ]
County Council [ edit ]
District 1 [ edit ]
Melcavage, Pete II
Quirk, Tom
District 2 [ edit ]
Lee, Michael
Patoka, Izzy
District 3 [ edit ]
Ebacher, Colleen Marie
Kach, Wade
District 4 [ edit ]
District 5 [ edit ]
District 6 [ edit ]
Bevins, Cathy
Nawrocki, Ryan
District 7 [ edit ]
Crandell, Todd
Weir, Brian
States Attorney [ edit ]
Clerk of the Circuit Court [ edit ]
Register of Wills [ edit ]
Roger, Jane
Connolly, Grace G.
Judge of the Orphans' Court [ edit ]
Evans, William R. "Bill"
Fisher, Juliet
Frank, Arthur M.
Sheriff [ edit ]
Magee, Carl H. Jr.
Fisher, R. Jay
Board of education [ edit ]
District 1 [ edit ]
Gresick, Matt
Mack, Lisa A.
District 2 [ edit ]
Glasser, Anthony Miles
Pasteur, Cheryl E.
District 3 [ edit ]
Causey, Kathleen
Konka, Paul V.
District 4 [ edit ]
Scott, Makeda
White, Kathleen
District 5 [ edit ]
Beilenson, Peter
Henn, Julie C.
District 6 [ edit ]
Kitlowski, Edward
Rowe, Lily
District 7 [ edit ]
Feuer, William
McMillion, Rod
County Commissioner [ edit ]
At Large [ edit ]
Hance, Earl "Buddy"
Weems, Steve
Bennett, Matt
Brown, Greg
District 1 [ edit ]
Hart, Mike
Powell, Tricia V.
District 2 [ edit ]
Hutchins, Thomas E. "Tim"
Hance-Wells, Susie
District 3 [ edit ]
McConkey, Kelly D.
Budd, Holly Heintz
Treasurer [ edit ]
State's Attorney [ edit ]
Clerk of the Circuit Court [ edit ]
Register of Wills [ edit ]
Lynch, Mark S.
Phipps, Margaret H.
Judge of the Orphans' Court [ edit ]
Downs, Leslie M.
LeBlanc, Ted
Sabedra, Derek
Fowler, Tammy
Pelagatti, Thomas M.
Sheriff [ edit ]
Evans, Mike
Hawkins, Michael
Board of education [ edit ]
At Large [ edit ]
Cousins, Pamela L.
Phalen, William J. "Bill"
County Commissioner [ edit ]
Franklin, Daniel
Levengood, Wilbur Jr.
Porter, Larry C.
Crouse, Nevin
State's Attorney [ edit ]
Clerk of the Circuit Court [ edit ]
Lord, Terry
Gallagher, Missy
Register of Wills [ edit ]
Judge of the Orphans' Court [ edit ]
Adams, Ellery
Fearins, Ron
Porter, Jeff
Sheriff [ edit ]
Bounds, Randy
Biddle, Steven Paul
Board of education [ edit ]
District 3 [ edit ]
Newcomb, James Allan Jr.
Thompson, Sherone E.
County Commissioner [ edit ]
District 1 [ edit ]
District 2 [ edit ]
District 3 [ edit ]
Frazier, Dennis E.
Warburton, Maria
District 4 [ edit ]
Bouchat, Christopher Eric
Johnson, Paul
District 5 [ edit ]
State's Attorney [ edit ]
Clerk of the Circuit Court [ edit ]
DeWees, Heather
Connolly, Terrie
Register of Wills [ edit ]
Judge of the Orphans' Court [ edit ]
Bair, Margaret "Peggy"
Coles, Charles M. Jr.
Sealing, Donald II
Harrison, Charles E.
Rammes, Frank Henry
Riley, Anita
Sheriff [ edit ]
Board of education [ edit ]
Battaglia, Tara
Dorsey, Patricia Ann
Howard, Doug
Kiler, Kenneth A.
Kowalski, Mary
Lord, Bob
County Council [ edit ]
District 2 [ edit ]
District 3 [ edit ]
District 4 [ edit ]
State's Attorney [ edit ]
Clerk of the Circuit Court [ edit ]
Register of Wills [ edit ]
Nickle, "Lyn" Allyn Price
Judge of the Orphans' Court [ edit ]
Amato, Bob
Crouch, Carolyn L.
Harris, Bill
Brown, Gary A.
Sheriff [ edit ]
Board of education [ edit ]
District 3 [ edit ]
District 4 [ edit ]
District 5 [ edit ]
Hawley, Diana
Jones, Evan T. Jr.
County Commissioner [ edit ]
President [ edit ]
Thompson, Henry
Collins, Reuben B. II
District 1 [ edit ]
Crawford, Joe
Bowling, Gilbert "B.J."
District 2 [ edit ]
District 3 [ edit ]
District 4 [ edit ]
Ashburn, James
Rucci, Bobby
State's Attorney [ edit ]
Covington, Anthony "Tony"
Clerk of the Circuit Court [ edit ]
Register of Wills [ edit ]
Judge of the Orphans' Court [ edit ]
Berry, J. Lorraine
Breck, Darlene M.
Kearney, Reginald
Sheriff [ edit ]
Board of education [ edit ]
Abell, Jennifer S.
Battle-Lockhart, Tajala "Taj"
Brown, Elizabeth "Liz"
Butler-Washington, Dottery
Coker, Leslie
Hancock, David
Kelly, Victoria "Vicki" Talley
Lukas, Michael "Mike"
Marshall, Margaret T.
McGraw, Virginia "Ginny"
Palko, Barbara "Barb"
Pitts, Robert Michael
Sherrod, Nashonda
Wilson, Latina "Tina"
County Council [ edit ]
District 1 [ edit ]
Satterfield, Don B.
Newcomb, Jay Leonard
District 2 [ edit ]
District 3 [ edit ]
District 4 [ edit ]
District 5 [ edit ]
State's Attorney [ edit ]
Clerk of the Circuit Court [ edit ]
Register of Wills [ edit ]
Judge of the Orphans' Court [ edit ]
District 1 [ edit ]
District 2 [ edit ]
Todd, Carolyn I.
Travers, Calvin
Sheriff [ edit ]
Robbins, Gregory S. Sr.
Phillips, James W. Jr.
Board of education [ edit ]
District 2 [ edit ]
District 4 [ edit ]
Hubbard, Sheri Robinson
Gorsuch, Bill
County Council [ edit ]
At Large [ edit ]
Dacey, Philip
Farrar, Danny
Hagen, Kai John
Jessee, Susan Reeder
Otis, Bud
District 1 [ edit ]
Grubb, Kevin
Donald, Jerry
District 2 [ edit ]
McKay, Steven
Jarosinski, Lisa
District 3 [ edit ]
Parsley, Joe
Keegan-Ayer, M. C.
District 4 [ edit ]
Trout, Jimmy W.
Fitzwater, Jessica
District 5 [ edit ]
Blue, Michael J.
Bohrer, Shannon
State's Attorney [ edit ]
Clerk of the Circuit Court [ edit ]
Dalton, Sandra K.
LeRoux, Megan
Register of Wills [ edit ]
Keller, Sharon
Atherholt, Melissa
Judge of the Orphans' Court [ edit ]
Browning, Douglas D.
Rolle, Mary
Wilson, Nate
Daniels, John
Nicholson, Bonnie L.
Sheppard, Eugene N.
Sheriff [ edit ]
Jenkins, Chuck
Bickel, Karl
Board of education [ edit ]
Barrett, Liz
Mason, Jay
Miller, April Fleming
Raynor, Camden
Rose, Cindy
Williams, Kim L.
Yoho, Karen
Young, Brad W.
County Commissioner [ edit ]
District 1 [ edit ]
Tichnell, S. Larry
Carbone, Judy A.
District 2 [ edit ]
District 3 [ edit ]
State's Attorney [ edit ]
Clerk of the Circuit Court [ edit ]
Register of Wills [ edit ]
Judge of the Orphans' Court [ edit ]
Duggan, Dan
Sanders, Fred
Turney, Jack Rush
Sheriff [ edit ]
Board of education [ edit ]
District 1 [ edit ]
District 2 [ edit ]
Glotfelty, Rodney B.
Sorber, Nathan M.
District 3 [ edit ]
Gregg, Fred
Rinker, Monica L.
County Council [ edit ]
President [ edit ]
Vincenti, Patrick
Hines, Frank "Bud"
District A [ edit ]
Blasdell, Donna
Johnson, Andre V.
District B [ edit ]
Oshinsky, Suzanne
Woods, Joe
District C [ edit ]
Giangiordano, Tony "G"
Kukurin, Karen
District D [ edit ]
Salvatore, Jean M.
Shrodes, Chad R.
District E [ edit ]
Johnson, Bridgette
Wagner, Robert S.
District F [ edit ]
Beulah, Curtis L.
Roche, Winifred "Wini"
State's Attorney [ edit ]
Peisinger, Albert
Taylor, Carlos R.
Clerk of the Circuit Court [ edit ]
Reilly, James
Kurth, Sabra M.
Register of Wills [ edit ]
Hopkins, Derek K.
Lucas, Jo Wanda Strickland
Sheriff [ edit ]
Boardman, Christopher C.
Gahler, Jeffrey R.
Board of education [ edit ]
District A [ edit ]
District B [ edit ]
District C [ edit ]
Antal, Jim
Carmello, Kathryn
District D [ edit ]
Rush, Tamera
Williamson, Alfred "AL"
District E [ edit ]
Gauthier, Rachel
Kaff, Art
District F [ edit ]
Fitzpatrick, Thomas
Karwacki, Sonja
Howard County [ edit ]
County Council [ edit ]
District 1 [ edit ]
Kathuria, Raj (R)
Walsh, Elizabeth "Liz" (D)
District 2 [ edit ]
Jones, Opel (D)
Liao, John (R)
District 3 [ edit ]
District 4 [ edit ]
Jung, Deb (D)
Kim, Lisa (R)
District 5 [ edit ]
Williams, China (D)
Yungmann, David (R)
State's Attorney [ edit ]
Gibson, Rich
Oldham, Kim Yon
Clerk of the Circuit Court [ edit ]
Jareaux, Marlena
Robey, Wayne A.
Register of Wills [ edit ]
Conley, Shawn
Macfarlane, Byron
Judge of the Orphans' Court [ edit ]
Dodd, Anne L.
Fitch, Elizabeth Ann
Turner, Leslie Smith
Sheriff [ edit ]
Harris, Marcus
McMahon, Bill
Board of education [ edit ]
Cutroneo, Vicky
Glascock, Bob
Mackey, Danny
Mallo, Jen
Miller, Robert Wayne
Pandey, Anita
Taj, Sabina
Wu, Chao
County Commissioner [ edit ]
Fithian, Ron
Jacob, Bob
Mason, "Tom"
Pickrum, William
Short, William
Timberman, Thomas F.
State's Attorney [ edit ]
Strong, Robert H.
DiGregory, Bryan
Clerk of the Circuit Court [ edit ]
Register of Wills [ edit ]
Judge of the Orphans' Court [ edit ]
Boyer, Elroy G. Jr.
Carroll, Elizabeth "Betty"
Nickerson, Amy L.
Schauber, Allan
Sheriff [ edit ]
Board of education [ edit ]
Costa, Wendy
Johnson, Nivek M.
McGee, "Trish"
Sullivan, Francoise
This section is empty. You can help by
adding to it .
(January 2019 )
This section is empty. You can help by
adding to it .
(January 2019 )
County Commissioner [ edit ]
At Large [ edit ]
Harrison, Elaine
Moran, Jim
District 1 [ edit ]
LaMana, Dino Romano
Wilson, Jack
District 2 [ edit ]
Tilghman, Benjamin
Wilson, Steve
District 3 [ edit ]
Coulter, Jim
Dumenil, Phil
District 4 [ edit ]
Corchiarino, Chris
Krueger, Deborah
State's Attorney [ edit ]
Clerk of the Circuit Court [ edit ]
Register of Wills [ edit ]
Judge of the Orphans' Court [ edit ]
Cascia, Kimberly Jean
McNeil, Fred M.
Pauls, Willie Mae
Stires, John C.
Walsh, Thomas
Wargotz, Eric
Sheriff [ edit ]
Hofmann, Gary
Rhodes, Kevin
Board of education [ edit ]
At Large [ edit ]
Harper, Tammy
Walker, Mary Ellen
District 1 [ edit ]
Morrissette, Michele Lynn
District 2 [ edit ]
O'Connor, Carrie Lee
Smith, Richard "Dick"
County Commissioner [ edit ]
President [ edit ]
Guy, Randy
Thompson, J. Howard
District 1 [ edit ]
Colvin, Eric Scott
Ridgell, Timothy
District 2 [ edit ]
Frederick, Rose V.
Hewitt, Michael
District 3 [ edit ]
District 4 [ edit ]
Treasurer [ edit ]
State's Attorney [ edit ]
Clerk of the Circuit Court [ edit ]
Burch, Debbie Mills
Wheeler, Faye
Register of Wills [ edit ]
Judge of the Orphans' Court [ edit ]
Babcock, Albert "Allie"
Curtis, Deborah J.
Mattingly, Bill
Randall, Julie
White, Michael R.
Sheriff [ edit ]
Belleavoine, Ted
Cameron, Tim
Board of education [ edit ]
District 1 [ edit ]
District 3 [ edit ]
County Commissioner [ edit ]
District 1 [ edit ]
District 2 [ edit ]
Fisher, Charles
Simpkins, Rex
District 3 [ edit ]
Nissley, Deborah Ann
Willing, Eldon
District 4 [ edit ]
Ballard, Ken
Laird, Charles
District 5 [ edit ]
Corbin, Mike
Laird, Randy
State's Attorney [ edit ]
Clerk of the Circuit Court [ edit ]
Frederick, Lionel
Horner, Charles T.
Register of Wills [ edit ]
Judge of the Orphans' Court [ edit ]
Crossan, Kathleen
Hall, Libby
McCready, Bob
Sheriff [ edit ]
Board of education [ edit ]
District 1 [ edit ]
Bagley, Charles David Jr.
Nicholson, Penny
District 3 [ edit ]
District 5 [ edit ]
County Council [ edit ]
Callahan, Chuck
Divilio, Frank
Haythe, Keasha N.
Hyman, Naomi
Lesher, Pete
Pack, Corey W.
Potter, Rosalee "Rose"
Price, Laura Everngam
Scott-Taylor, Maureen
Williams, Jennifer L.
State's Attorney [ edit ]
Clerk of the Circuit Court [ edit ]
Adkins, Monica "DeeDee"
Duvall, Kathi Dulin
Register of Wills [ edit ]
Campen, Patricia "Patti" E.
Judge of the Orphans' Court [ edit ]
Carroll, Paul S.
Foster, Philip Carey
Howard, Will
Johnson, Joel Marcus
Wheeler, David J.
Sheriff [ edit ]
Gamble, Joseph
Green, Wanda V.
Board of education [ edit ]
District 1 [ edit ]
District 3 [ edit ]
District 4 [ edit ]
Jackson, Emily
Sparks, Martha Darling
District 6 [ edit ]
Allen, Robyn
Cornette, Judith A.
Wheeler, Mary E.
District 7 [ edit ]
County Commissioner [ edit ]
Baker, Terry L.
Beall, Brian
Brightman, Donna L.
Cline, Jeff
Forrest, Ed
Jones, Harry
Keefer, Wayne K.
Meinelschmidt, Cort
Paul, Elizabeth
Wagner, Randall
Treasurer [ edit ]
State's Attorney [ edit ]
Semler, Bernard
Strong, Charles P. Jr.
Clerk of the Circuit Court [ edit ]
Register of Wills [ edit ]
Judge of the Orphans' Court [ edit ]
Banister, Paul D.
Dunn, Andrew
May, Karen L.
Novinger, Frank E.
Wood, Bonnie
Sheriff [ edit ]
Albert, Brian
Mullendore, Doug
Board of education [ edit ]
Fischer, Jacqueline B.
Guessford, Mike
Gwizdala, Terri A.
Krowka, John
Murray, Linda
County Council [ edit ]
At Large [ edit ]
Brewington, Julie D.
Cannon, John T.
Gould, Jamaad
McCain, William R.
District 1 [ edit ]
District 2 [ edit ]
Kilmer, Marc
Scott, Alexander W.
District 3 [ edit ]
Dodd, Larry W.
Gregory, Michele
District 4 [ edit ]
Cain, Suzanah
Hastings, Josh
District 5 [ edit ]
State's Attorney [ edit ]
Dykes, Jamie
Mitchell, W. Seth
Clerk of the Circuit Court [ edit ]
McAllister, James "Bo"
Welch, Christopher S.
Register of Wills [ edit ]
Judge of the Orphans' Court [ edit ]
Cantwell, Grover Green Jr.
Bowen, Mark S.
Bright, Melissa Pollitt
Evans, Dean Jones
Sheriff [ edit ]
Board of education [ edit ]
Beginning with the November 2018 election, the board transitioned from being appointed by the governor to fully elected, and non-partisan. It has one member elected from each of the five council districts, plus two elected at-large.[12]
At Large [ edit ]
Cooper, Tyrone
Fitzgerald, Donald L.
Murray, Michael G.
Watson, Talana D.
District 1 [ edit ]
Bradley, Michelle
Brown, Allen C.
District 2 [ edit ]
District 3 [ edit ]
Goslee, David L. Sr.
Turner, William
District 4 [ edit ]
Plotts, David
Suthowski, Ann Brittingham
District 5 [ edit ]
County Commissioner [ edit ]
District 1 [ edit ]
Lockfaw, Merrill W. Jr.
Nordstrom, Joshua C.
District 2 [ edit ]
District 3 [ edit ]
Church, Bud
Tyndall, Zackery
District 4 [ edit ]
Elder, Theodore "Ted"
Shockley, Virgil L.
District 5 [ edit ]
Bertino, Chip
Butler, Judy
District 6 [ edit ]
Bunting, Madison "Jim" Jr.
District 7 [ edit ]
State's Attorney [ edit ]
Clerk of the Circuit Court [ edit ]
Braniecki, Susan Richardson
Register of Wills [ edit ]
Caudell, Nicole
Westcott, Terri Delaney
Judge of the Orphans' Court [ edit ]
Diffendal, Mike
Hess, Linda M.
Jacobs, Cheryl
Sheriff [ edit ]
Board of education [ edit ]
District 1 [ edit ]
District 4 [ edit ]
District 6 [ edit ]
District 7 [ edit ]
References [ edit ]
^ "Maryland Elections, forthcoming" . msa.maryland.gov . Retrieved March 18, 2018 .
^ Elections, Maryland State Board of. "2018 Candidate Listing" . elections.state.md.us . Retrieved July 22, 2018 .
^ Elections, Maryland State Board of. "2018 Gubernatorial Primary Election Results" . elections.maryland.gov . Retrieved July 7, 2018 .
^ "2018 Election Results" . elections.maryland.gov . Retrieved August 20, 2021 .
^ "2018 Election Results" . elections.maryland.gov . Retrieved August 20, 2021 .
^ "2018 Election Results" . elections.maryland.gov . Retrieved August 20, 2021 .
^ "2018 Election Results" . elections.maryland.gov . Retrieved August 20, 2021 .
^ "2018 Election Results" . elections.maryland.gov . Retrieved August 20, 2021 .
^ "2018 Election Results" . elections.maryland.gov . Retrieved August 20, 2021 .
^ "2018 Election Results" . elections.maryland.gov . Retrieved August 20, 2021 .
^ "2018 Election Results" . elections.maryland.gov . Retrieved August 20, 2021 .
^ "November 8, 2016 Referendum on School Board - Wicomico County Public Schools" . www.wcboe.org . Archived from the original on July 15, 2018. Retrieved July 18, 2018 .
U.S. Senate U.S. House (election ratings ) Governors Attorneys general State legislatures Mayors
Alexandria, VA
Anaheim, CA
Anchorage, AK
Auburn, AL
Austin, TX
Burlington, VT
Chula Vista, CA
Fairfax, VA
Fort Lauderdale, FL
Franklin, VA
Irvine, CA
Laredo, TX
Lexington, KY
Little Rock, AR
Long Beach, CA
Louisville, KY
Lubbock, TX
Nashville, TN (special)
Newark, NJ
Newport News, VA
Oakland, CA
Oklahoma City, OK
Phoenix, AZ (special)
Providence, RI
Radford, VA
Reno, NV
San Bernardino, CA
San Francisco, CA (special)
San Jose, CA
Santa Ana, CA
Tallahassee, FL
Virginia Beach, VA (special)
Washington, DC
Local State-wide Related